VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

2.03.2025 r.

1. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 5 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz: 7.00,  10.30, 18.00 i 20.00. O godz: 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

2. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki powinny zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

3. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty oraz Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

4. Od następnej Niedzieli o godz. 18.00 zapraszamy do naszej świątyni na Nabożeństwo Gorzkich Żali z nauką pasyjną zatytułowaną „Patrzeć na Tego, Który patrzy na ciebie”. Będzie to cykl 6 kazań pasyjnych na 6 Niedziel Wielkiego Postu. Rozważania poprowadzi diakon Marek Hawryluk. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, to jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki przez Kościół ofiaruje nam Pan Bóg, aby przybliżyć nas do siebie. Po nabożeństwie Gorzkich Żali Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała do Mszy św. O godz. 19.00.

5.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca: – w czwartek w szczególny sposób modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne. Spowiedź w piątek od godz. 17.00. Chorych z Komunią świętą odwiedzimy w piątek w godzinach porannych.

6. Zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki, dla dzieci o godz. 17.15 połączonej z Komunią św. I dla młodzieży i dorosłych o godz. 18.30

7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. W naszym tygodniku Idziemy artykuły poruszające temat sztucznej inteligencji