Dokumenty potrzebne do Sakramentów Św.
Wykaz dokumentów potrzebnych do Sakramentów św. i pogrzebu
CHRZEST
- akt urodzenia dziecka wydany przez USC (tylko do spisania),
- zaświadczenia od rodziców chrzestnych z ich parafii zamieszkania o praktykowaniu wiary, (do zaświadczeń powinni otrzymać kartki do spowiedzi, które to podpisane przez spowiednika przynoszą przed samym chrztem),
- dane rodziców chrzestnych: nazwisko, imię, wiek, wyznanie i adres zamieszkania,
- jeśli chrzestni mieszkają w naszej parafii, to rodzice dziecka podają jedynie ich dane.
Rodzicami chrzestnymi nie mogą być: osoby żyjące w niesakramentalnych związkach małżeńskich, osoby bez bierzmowania, młodzież przed ukończeniem 16 roku życia.
Wszelkie trudności związane ze chrztem dziecka należy omawiać wcześniej w kancelarii parafialnej.
Do Chrztu niezbędne są
- – BIAŁA SZATA – ozdobna biała chusta, którą dziecko otrzymuje bezpośrednio po chrzcie – symbolizuje, że po chrzcie stało się nowym stworzeniem, oczyszczonym z grzechu i przyoblekło się w Chrystusa;
rodzice i chrzestni mają troszczyć się by tę nową godność dziecko zachowało nieskalaną aż po życie wieczne; - – ŚWIECA CHRZCIELNA – zapalana po chrzcie na znak, że ochrzczony stał się dzieckiem światłości.
BIERZMOWANIE
- metryka chrztu,
- zaświadczenie o uczestnictwie w przygotowaniu do sakramentu birzmowania.
I KOMUNIA ŚWIĘTA
- metryka chrztu dziecka.
- jeżeli dziecko nie jest z parafii, potrzebna jest zgoda ks. proboszcza parafii zamieszkania na przygotowania i przyjęcie I Komunii św. poza swoją rodzinną parafią
MAŁŻEŃSTWO
Datę i godz. ślubu można zamawić w kancelarii parafialnej
Dokumenty potrzebne do ślubu zbiera się, ze względu na ich ważność, dopiero na 3 miesiące przed ślubem.
ŚLUB KONKORDATOWY:
- świadectwo chrztu z parafii chrztu – aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, z zaznaczeniem do ślubu kościelnego,
- świadectwo bierzmowania,
- dowody osobiste,
- dokumentu z Urzędu Stanu Cywilnego przeznaczone do ślubu konkordatowego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (pobiera się je w urzędzie, gdzie jedno z narzeczonych jest zameldowane)
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezach przedmałżeńskich i poradni rodzinnej (jeśli są w trakcie realizacji-można dostarczy później),
- osoby owdowiałe przedstawiają dodatkowo kościelne świadectwa zgonu zmarłego współmałżonka.
W przypadku kiedy żadne z narzeczonych nie mieszka na terenie naszej parafii, należy wziąć pozwolenie – tzw. substytucję – z jednej z parafii narzeczonych.
JEŚLI WCZEŚNIEJ ZOSTAŁ ZAWARTY ZWIĄZEK CYWILNY:
- świadectwo chrztu z parafii chrztu – aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, z zaznaczeniem do ślubu kościelnego,
- świadectwo bierzmowania,
- dowody osobiste,
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezach przedmałżeńskich i poradni rodzinnej (jeśli są w trakcie realizacji-można dostarczy później)
- akt zawarcia związku cywilnego z Urzędu Stanu Cywilnego.
W przypadku kiedy żadne z narzeczonych nie mieszka na terenie naszej parafii, należy wziąć pozwolenie – tzw. substytucję – z jednej z parafii narzeczonych.
Po zebraniu potrzebnych dokumentów narzeczeni przychodzą razem, około 2 miesięcy przed ślubem, do kancelarii parafialnej, gdzie spisywany jest protokół przedślubny i zapowiedzi.
POGRZEB KATOLICKI
- akt zgonu z USC,
- zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala).