Dzień Jedności Wspólnot Modlitewno-Ewangelizacyjnych

W sobotę 15 czerwca 2024r. w parafii św. Benedykta w Warszawie, odbył się drugi Dzień Jedności Wspólnot Modlitewno-Ewangelizacyjnych, który zgromadził ponad 200 osób z dziewięciu wspólnot formujących się przy następujących parafiach diecezji warszawsko – praskiej:

Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku (Kresy), Niepokalanego Serca Maryi w Otwocku (Śródborów),

św. Benedykta Patrona Europy w Warszawie (Sadul), św. Hieronima w Warszawie (Stara Miłosna)

św. Patryka w Warszawie (Gocław), w. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku (Świder), św. Wawrzyńca w Gliniance, Zesłania Ducha Świętego w Otwocku, p.w. Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie (Miedzeszyn).

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jacka Grzybowskiego, który podczas homilii podkreślał znaczenie każdego etapu formacji w życiu członków wspólnot.  

Ksiądz Biskup nawiązał do przypowieści o ziarnie gorczycy (Mk 4, 26-34), w której Jezus pokazuje, poprzez obrazy i metafory, jak ważny jest czas. Ziarno wrzucone w ziemie, które jest początkiem, potrzebuje czasu, aby dojrzeć. Chleb jako efekt końcowy, powstaje po określonym czasie i ciężkiej pracy. Nie można, dla właściwego wzrostu duchowego, pominąć jakichkolwiek elementów formacji, tak jak nie można pominąć żadnego z etapów wzrostu rośliny.

Potrzebujemy czasu i wielu doświadczeń, aby wzrastać w wierze, zrozumieć i pogłębić wiedzę, dojrzeć i poukładać sobie wszystko w sercu i w głowie. Przez różnego rodzaju doświadczenia, nawet upadki, powstania, życiowe trudności, dojrzewamy i wtedy często zaczynamy rozumieć treści Pisma Świętego, które stają się dla nas budujące, głębokie i uniwersalne.

Ksiądz Biskup wzywał nas, abyśmy nie pomijali żadnego z etapów formacji, gdyż każdy etap to wzrost w zrozumieniu i przeżywaniu Słowa Bożego. Prosił, abyśmy pamiętali o tym, kiedy stajemy przed wyzwaniami, podejmowaniem posług w naszych wspólnotach. 

Podkreślał, iż w formacji nie chodzi jedynie o to, aby we właściwej kolejności przejść wszystkie jej etapy, ale ważne jest, abyśmy próbowali patrzeć na nasze życie z perspektywy wieczności. „Sub specie aeternitatis.” Staniemy bowiem kiedyś przed Bogiem z całym naszym doświadczeniem, z każdą posługą we wspólnotach, z całym naszym zaangażowaniem i pracą.

Podczas uroczystego błogosławieństwa, w jedności z diecezjalnym asystentem ks. Mariuszem Lechem i diecezjalnym koordynatorem Michałem Kwiatkowskim, wszyscy zostaliśmy posłani, by w takiej perspektywie ewangelizować i czynić uczniów.  

Po Mszy Świętej, w uwielbieniu przed Najświętszym Sakramentem, oddawaliśmy Bogu cały nasz rok formacyjny i uwielbialiśmy Go w jego wspaniałych dziełach. Pieśni, które z całą mocą i wdzięcznością płynęły z serc nas wszystkich, przepełnione były miłością i tęsknotą.

„Wszystko w świątyni Twojej woła chwała!”

Spotkanie zakończyło się wspólną agapą, podczas której zacieśniano więzy między wspólnotowe i dzielono się świadectwami obecności i działania Boga w życiu codziennym.

Do zobaczenia za rok!

Małgorzata Sieradzka