Pielgrzymka śladami Św. Pawła do Grecji

Delfy – Osios Lukas – Kawala – Filippi – Saloniki – Weria

Meteory – Patras – Olimpia – Mykeny – Epidauros – Starożytny Korynt – Ateny – Egina

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz.  8:00 Wylot do Grecji o godz. 10:00. Lądowanie w Atenach o  godz. 13:40. Transfer na nocleg do hotelu w okolicy Delf.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Delf. Zwiedzanie: świątynia Apollina  (miejsce, gdzie wieszczka Pytia odpowiadała na pytania  starożytnych), Omfalos – pępek świata wg starożytnych,  zrekonstruowany Skarbiec Ateńczyków położony przy Świętej  Drodze. Następnie przejazd do klasztoru  błogosławionego Łukasza (XI-XII w.) wpisanego na listę  światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd na obiadokolację  i nocleg do hotelu w okolicy Salonik.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Kawali (dawnej Neapolis), skąd  rozpoczął swą misję w Europie św. Paweł. Następnie  przejazd do Filippi – miejsca, gdzie św. Paweł tworzył  pierwszą gminę chrześcijańską i ochrzcił pierwszą osobę na  kontynencie europejskim. Powrót na obiadokolację i nocleg  do hotelu.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Salonik – dawniej  wielonarodowościowej metropolii. Spacer i zwiedzanie m.in.  Górnego i Dolnego Miasta, Białej Wieży, katedry  św. Demetriusza – patrona miasta. Następnie przejazd  do Werii, gdzie św. Paweł nauczał i założył gminę  chrześcijańską. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu  w okolicy Kalambaki.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Zwiedzanie: słynne klasztory na skałach, tzw. Meteory pochodzące z XII – XIV w., a obecnie wpisane  na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wizyta w pracowni  ikon. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy  Patras.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Patras. Nawiedzenie katedry św.  Andrzeja Apostoła, która została wybudowana w miejscu męczeńskiej śmierci Świętego oraz gdzie znajdują się jego  relikwie. Spacer po mieście. Następnie przejazd do Olimpii – miejsca narodzin Igrzysk Olimpijskich. Zwiedzanie  stanowiska archeologicznego starożytnej Olimpii. Przejazd na obiadokolacje i nocleg do hotelu na Peloponezie.

DZIEŃ 7

Śniadanie, po którym wyjazd na zwiedzanie półwyspu  Peloponez. Przejazd do Myken – zwiedzanie słynnego  Skarbca Atreusza zwanego Grobem Agamemnona oraz ruin  kompleksu pałacu. Przejazd do Epidauros i zwiedzanie m.in.  najlepiej zachowanego teatru greckiego słynącego  ze wspaniałej akustyki. Później krótka przerwa nad Kanałem  Korynckim łączącym Zatokę Koryncką z Morzem Egejskim, a  następnie zwiedzanie pozostałości starożytnego Koryntu: agora rzymska, gdzie św. Paweł napominał mieszkańców  miasta, świątynia Apollina, źródło Peirene. Powrót na  obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie Aten – jednej  z najsłynniejszych starożytnych polis, kolebki demokracji,  a obecnie stolicy Grecji: wzgórze Akropol z symbolem miasta  – Partenonem, Areopag, gdzie św. Paweł wygłosił mowę  znaną z Dziejów Apostolskich, kościoły bizantyjskie, gmach  Parlamentu przy Placu Syntagma, spacer po labiryncie  uliczek Plaki, zrekonstruowany stadion olimpijski. Przejazd  na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy Aten.

DZIEŃ 9

Śniadanie. rejs na wyspę Egina – jednej z archipelagu  Wysp Sarońskich, słynącej z gajów pistacjowych,  malowniczo położonych ruin sanktuarium Afai oraz  Bazyliki św. Nektariusza. Czas na wypoczynek nad  morzem oraz pobyt w stolicy wyspy – miasteczku Egina.  Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 10

Transfer na lotnisko w Atenach. Wylot do Polski o godz.  14:25. Lądowanie w Warszawie o godz. 16:00. Zakończenie pielgrzymki.

Termin: 14-23.10.2024

Cena: 5 850 zł

Stali Klienci: 5 560 zł

Zapisy: ks. Marcin – tel.: +48 782 242 093; e-mail: swbenedykt.wikariusz@gmail.com

CENA OBEJMUJE:

• Przelot samolotem na trasie Warszawa- Ateny- Warszawa, opłaty lotniskowe, paliwowe;

• Przejazdy klimatyzowanym autokarem na terenie Grecji;

• 9 noclegów w hotelach ***, zakwaterowanie w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami;

• Wyżywienie: 8 śniadań, 8 obiadokolacji;

• Opiekę polskojęzycznego pilota;

• Opiekę duchową kapłana;

• Ubezpieczenie: KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20.000 EUR i NNW do 2.000 EUR;

• Podatki, opłaty klimatyczne, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy. CENA NIE OBEJMUJE:

• Opłat za bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, indywidualnych zestawów słuchawkowych oraz  innych opłat związanych z realizacją programu: ok. 180-190 EUR* (*ceny biletów wstępu zostaną potwierdzone na początku  2024 roku);

• Dopłaty do pokoju 1-osobowego: 1 300 zł;

• Napojów do obiadokolacji;

• Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (KR) – 3% wartości imprezy (175,50 zł) lub 7,5% z chorobami przewlekłymi (438,75 zł). UWAGI:

• Program ramowy. Kolejność zwiedzania oraz godziny lotów mogą ulec zmianie. Aktualne godziny lotów należy sprawdzać na  stronie: https://www.arcus.org.pl/arcus_informacje_wyjazdowe.html;

• Istnieje możliwość zorganizowania wieczoru greckiego przy winie i muzyce – płatny dodatkowo ok. 45-50 EUR/os.; • Wyjazd ma charakter grupowy. Minimalna liczba uczestników: 49 osób;

• Każdy Uczestnik powinien posiadać dokument tożsamości (dowód osobisty/paszport) ważny minimum 90 dni od daty powrotu; • Z przyczyn niezależnych od Biura (np. zmiany kursu walut, ceny paliw czy innych opłat) cena wyjazdu może ulec zmianie; • Jeśli godziny lotów na to pozwolą, Organizator zapewni obiadokolację w dniu 1. oraz śniadanie w dniu 8.

WARUNKI PŁATNOŚCI:

Przy podpisaniu umowy Uczestnik wpłaca 1500 zł zaliczki + ewentualne dodatkowe ubezpieczenie KR. Pozostałą część należy  uregulować na 30 dni przed rozpoczęciem pielgrzymki.